Google Translate

Meet the Missouri Commission on Human Rights

Meet the Missouri Commission on Human Rights

 The basic powers and duties of the Commission are to eliminate discrimination through the enforcement of the Missouri Human Rights Act and prevent social inequality through education and outreach. The Missouri Commission on Human Rights is authorized to investigate complaints in employment, public accommodations, and housing – if the reason for the alleged discrimination is based on race, color, religion, national origin, ancestry, sex, disability, age (40 - 69) (in employment only), and familial status-families with children under the age of 18 (in housing only).

MCHR Commissioners:

  • Sara Nell Lampe, (D), chairperson, Springfield, At-Large Commissioner, Term Expires, April 1, 2017
  • Anna Crosslin, (D), commissioner, St. Louis, 1st District, Term Expires April 1, 2019
  • Michael Dierkes, (R), commissioner, St. Louis, 2nd District, Term Expires April 1, 2015
  • Ralph Bray, (R), commissioner, Jefferson City, 3rd District, Term Expires April 1, 2020
  • David Thomas, (R), commissioner, Columbia, 4th District, Term Expires April 1, 2020
  • Donna Lynn Birks, (D), commissioner, Kansas City, 5th District, Term Expires April 1, 2018
  • Melody Smith, (R), commissioner, St. Joseph, 6th District, Term Expires April 1, 2018
  • Jenifer Placzek, (D), commissioner, Springfield, 7th District, Term Expires April 1, 2015
  • MCHR has two (2) commissioner vacancies.
Sara Nell Lampe
Sara Nell Lampe
Chairperson, At-Large Commissioner
Term expires 4/1/2017
Anna Crosslin
Anna Crosslin
Commissioner, 1st District
Term expires 4/1/2019
Michael Dierkes
Michael Dierkes
Commissioner, 2nd District
Term expires 4/1/2015
 
Ralph Bray
Ralph Bray
Commissioner, 3rd District
Term expires 4/1/2020
David Thomas
David Thomas
Commissioner, 4th District
Term expires 4/1/2020
Donna Birks
Donna Birks
Commissioner, 5th District
Term expires 4/1/2018
 
Melody Smith
Melody Smith
Commissioner, 6th  District
Term expires 4/1/2018
Jenifer Placzek
Jenifer Placzek
Commissioner, 7th District
Term expires 4/1/2015